Příznaky
Možná příčina a co dělat:
Srst kolem ocasu velmi špinavá a mokrá
Váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Zkuste si vzpomenout co to bylo, například nějaký pamlsek jako oplatek. Přestaňte proto takové věci křečkovi podávat. Pokud to nebyl pamlsek, zkuste změnit krmivo s co nejméně barevnými cosi. Mohla to být i nějaká zelenina či ovoce, zkuste se podívat do sekce Krmení křečků na to co křeček smí a nesmí jíst. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže pokud je průjem silný, přetrvává a nezdá se Vám to, raději odneste křečka k veterináři.
Olysalá místa v kožíšku
Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Sami se jich nezbavíte. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.
Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči
Vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři.
Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý
Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný. Když ho necháte na klidném, teplém místě, měl by se do čtvrt hodiny vzpamatovat a začít se potácet a brzy na to už normálně chodit, pokud ale leží stále na jednom místě a nemůže se zvednout či se cuká, atd., je to vážné a mohou být poškozeny některé vnitřní orgány, proto jej ihned odneste k veterináři.
Říznutí-křeček se pořezal o něco ostrého, pokousání od jiného křečka
Jednejte inhed. Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste ihned křečka ke zvěrolékaři, čím dříve, tím lépe. Křečky při pokousání oddělte natrvalo.
Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory
Pokud se rychle zvětšují a jsou měkké, může jít o hnisavý proces(hnis se kumuluje pod kůží), který většinou za nějaký čas splaskne, nebo jej veterinář může vymačkat. Pomalé zvětšování tvrdých útvaru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho utratit u veterináře, bohužel tyto nádory se vrací a křečkovi léčením u veterináře jen prodlužujete utrpení..
Problémy se zuby
Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst. Abyste tomuto předešli, stačí křečkovi do klece umístit nějaký kus dřeva na hlodání nebo siporexovou (ytong) kostku. Přerostlé zuby mohou také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohou hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávku minerálních látek, rychle opět narostou.
Zánět mozkových blan
Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je však přenosná na lidi. Nebezpečná je zejména pro těhotné ženy, neboť hrozí poškození plodu.
Zaklínění lícních váčků
Příznakem tohoto onemocnění bývá oteklý lícní váček. Ten může být způsoben načechraným stelivem, které se zachytilo ve váčku. Zkontrolujte křečkovi tlamičku a vytáhněte z ní vše, co se tam mohlo zachytit. Zároveň se poraďte s veterinářem.
Kožní problémy
Jestliže má křeček na kůži suchá loupavá místa, načervenalou kůži nebo ubylý kožíšek, může jít o infekci kůže. Tu mohou způsobit paraziti, alergie nebo nevhodná strava. S určením léčby vám pomůže zvěrolékař. Pokud má křeček pouze úbytek srsti a přitom se nedrbe, nemá načervenalou kůži ani loupavá místa na kůži, může to být projev stáří. Hodně křečků s přibývajícím věkem jednoduše ztrácí kožíšek.
Dehydratace
Křeček má mokrá ústa od slyn, je malátný a špatně dýchá. Může to být způsobené stresem, horkem nebo špatnou vodou v napáječce. Při dehydrataci je nutné dát křečkovi vodu a pokud má klec na místě, kde je horko, musíte ji přemístit jinam. Nic nezkazíte konzultací s veterinářem.
Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče
Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Často to bývají právě prašné piliny. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhého dne nebude lépe, změňte podestýlku nebo jej odneste ho k veterináři.
Ušní problémy
Pokud má křeček problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu, škrábat se kolem uší a třást hlavičkou. Taková nemoc je způsobena parazity nebo ušní infekcí. Na postupu léčby se domluvte se svým veterinářem.
Oční problémy
Oči křečka budou velmi těkavé, většinu času však budou zavřené. Budou vypadat mdle a zamračeně. Tento problém může být způsoben zraněním nebo infekcí. Je zapotřebí držet křečka v tmavé místnosti a poradit se s veterinářem. Pokud křečkovi z oka teče, je možné že mu do oka nafoukalo nebo se mu do oka dostal kousek piliny. Prohlédněte víčka, jestli tam není nějaká nečistota a nakapejte křečkovi opthalmo-septonex kapky, na noc opthalmo-septonex antibiotickou mastičku. Dává se na noc protože by do oka nemělo jít zároveň ostré sluneční světlo. Do dvou dnů, by mělo být oko již otevřené a skoro v pořádku.
Zápal plic
Při tomto onemocnění se křeček bude třást a bude se mu těžce dýchat. Může dojít ke ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Jestliže má váš křeček tyto příznaky, je potřeba zajistit mu v kleci teplo a navštívit veterináře, který proti infekci předepíše antibiotika.
Svrab
Svrab je vážný problém, který způsobují roztoče. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, kterou mohou přenášet jiní nakažení křečci nebo seno obsahující roztoče. Příznakem je časté škrábání křečka (především okolo uší), suchá, loupavá kůže a viditelná ztráta srsti (zejména v oblasti zad). Okolo uší, nosu a genitálií se mohou objevovat stroupky. Je potřeba křečka oddělit od ostatních a klec důkladně vydezinfikovat speciálním dezinfekčním prostředkem určeným pro klece malých zvířat. Z klece by se mělo odstranit seno a nahradit je papírovým stelivem. Dále je potřeba vyhledat veterináře, který odebere malou část postižené kůže, a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.
Re: Nehibný křeček syrský
(Anonym, 9. 12. 2018 23:57)