Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

9. 1. 2011

Příznaky

Možná příčina a co dělat:

Srst kolem ocasu velmi špinavá a mokrá
Váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Zkuste si vzpomenout co to bylo, například nějaký pamlsek jako oplatek. Přestaňte proto takové věci křečkovi podávat. Pokud to nebyl pamlsek, zkuste změnit krmivo s co nejméně barevnými cosi. Mohla to být i nějaká zelenina či ovoce, zkuste se podívat do sekce Krmení křečků na to co křeček smí a nesmí jíst. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže pokud je průjem silný, přetrvává a nezdá se Vám to, raději odneste křečka k veterináři.
 
Olysalá místa v kožíšku
Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Sami se jich nezbavíte. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.

Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči
Vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři.
 
Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý
Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný. Když ho necháte na klidném, teplém místě, měl by se do čtvrt hodiny vzpamatovat a začít se potácet a brzy na to už normálně chodit, pokud ale leží stále na jednom místě a nemůže se zvednout či se cuká, atd., je to vážné a mohou být poškozeny některé vnitřní orgány, proto jej ihned odneste k veterináři.
 
Říznutí-křeček se pořezal o něco ostrého, pokousání od jiného křečka
Jednejte inhed. Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste ihned křečka ke zvěrolékaři, čím dříve, tím lépe. Křečky při pokousání oddělte natrvalo.
 
Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory
Pokud se rychle zvětšují a jsou měkké, může jít o hnisavý proces(hnis se kumuluje pod kůží), který většinou za nějaký čas splaskne, nebo jej veterinář může vymačkat. Pomalé zvětšování tvrdých útvaru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho utratit u veterináře, bohužel tyto nádory se vrací a křečkovi léčením u veterináře jen prodlužujete utrpení..
 
Problémy se zuby
Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst. Abyste tomuto předešli, stačí křečkovi do klece umístit nějaký kus dřeva na hlodání nebo siporexovou (ytong) kostku. Přerostlé zuby mohou také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohou hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávku minerálních látek, rychle opět narostou.

Zánět mozkových blan
Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je však přenosná na lidi. Nebezpečná je zejména pro těhotné ženy, neboť hrozí poškození plodu.

Zaklínění lícních váčků

Příznakem tohoto onemocnění bývá oteklý lícní váček. Ten může být způsoben načechraným stelivem, které se zachytilo ve váčku. Zkontrolujte křečkovi tlamičku a vytáhněte z ní vše, co se tam mohlo zachytit. Zároveň se poraďte s veterinářem.

 

Kožní problémy

Jestliže má křeček na kůži suchá loupavá místa, načervenalou kůži nebo ubylý kožíšek, může jít o infekci kůže. Tu mohou způsobit paraziti, alergie nebo nevhodná strava. S určením léčby vám pomůže zvěrolékař. Pokud má křeček pouze úbytek srsti a přitom se nedrbe, nemá načervenalou kůži ani loupavá místa na kůži, může to být projev stáří. Hodně křečků s přibývajícím věkem jednoduše ztrácí kožíšek.
 

Dehydratace

Křeček má mokrá ústa od slyn, je malátný a špatně dýchá. Může to být způsobené stresem, horkem nebo špatnou vodou v napáječce. Při dehydrataci je nutné dát křečkovi vodu a pokud má klec na místě, kde je horko, musíte ji přemístit jinam. Nic nezkazíte konzultací s veterinářem.

 

Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče
Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Často to bývají právě prašné piliny. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhého dne nebude lépe, změňte podestýlku nebo jej odneste ho k veterináři.
 

Ušní problémy

Pokud má křeček problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu, škrábat se kolem uší a třást hlavičkou. Taková nemoc je způsobena parazity nebo ušní infekcí. Na postupu léčby se domluvte se svým veterinářem.

 

Oční problémy

Oči křečka budou velmi těkavé, většinu času však budou zavřené. Budou vypadat mdle a zamračeně. Tento problém může být způsoben zraněním nebo infekcí. Je zapotřebí držet křečka v tmavé místnosti a poradit se s veterinářem. Pokud křečkovi z oka teče, je možné že mu do oka nafoukalo nebo se mu do oka dostal kousek piliny. Prohlédněte víčka, jestli tam není nějaká nečistota a nakapejte křečkovi opthalmo-septonex kapky, na noc opthalmo-septonex antibiotickou mastičku. Dává se na noc protože by do oka nemělo jít zároveň ostré sluneční světlo. Do dvou dnů, by mělo být oko již otevřené a skoro v pořádku.

 

Zápal plic

Při tomto onemocnění se křeček bude třást a bude se mu těžce dýchat. Může dojít ke ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Jestliže má váš křeček tyto příznaky, je potřeba zajistit mu v kleci teplo a navštívit veterináře, který proti infekci předepíše antibiotika.

 

Svrab

Svrab je vážný problém, který způsobují roztoče. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, kterou mohou přenášet jiní nakažení křečci nebo seno obsahující roztoče. Příznakem je časté škrábání křečka (především okolo uší), suchá, loupavá kůže a viditelná ztráta srsti (zejména v oblasti zad). Okolo uší, nosu a genitálií se mohou objevovat stroupky. Je potřeba křečka oddělit od ostatních a klec důkladně vydezinfikovat speciálním dezinfekčním prostředkem určeným pro klece malých zvířat. Z klece by se mělo odstranit seno a nahradit je papírovým stelivem. Dále je potřeba vyhledat veterináře, který odebere malou část postižené kůže, a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Křeček syrský

(Natálie, 9. 4. 2021 0:24)

Náš křeček má kolem tváře a hrudi velkou bouli. Už to měl tři dny. Šly jsme k veterináři a tam řekli že to postupně odejde. Další den to začínal mít modro fialové. Málo se hýbe a zdá se mi že je i studený. Co s tím?

boule na zadečku

(Natálie, 3. 2. 2021 18:08)

ahoj, mám doma křečka holku, ale nedávno jsem si všimla že má bouli na zadečku vypadající jak kdyby křeček rodil ale po chvíli se zmenší a už ji nemůžu najít, vždy když vyjde z domečku tak jde ta boule hodně vidět ale třeba za minutu už ji nevidím...
neví někdo co mu je?
prosím o radu
děkuji :=)

Nemocný Křeček

(Natálie , 28. 12. 2014 20:48)

Ahoj můj křeček má zvláštní chování už dva dny nežere a nepije!! Leží v baráku třese se a značně ubral na váze máme strach že umře!! Myslíte že by to mohlo být zápal plic?! Poraďte prosím
Děkuju

Re: Nemocný Křeček

(Julie, 30. 12. 2020 22:30)

Můj křeček dělá úplně to samé bojím se že umře . Nevíš co s tím prosím pomoct

Re: Nemocný Křeček

(Julie Lorenzová, 30. 12. 2020 22:34)

Můj křeček dělá úplně to samé bojím se že umře . Nevíš co s tím prosím pomoct

Nevím co mu je POMOCT

(Julie Lorenzová, 30. 12. 2020 22:35)

Můj křeček dělá úplně to samé bojím se že umře . Nevíš co s tím prosím pomoct

Křeček syrský

(Barbora , 17. 8. 2020 11:13)

Dobrý den, máme doma 3 měsíčního křečka dnes dcerka objevila krev na ocásku , čím to může být . Děkuji za informaci

Křeček

(Tereza , 27. 3. 2020 11:20)

Můj křeček má kolem oko červené místo a chlupy jako by to bylo mokré mam s ním jít k veterináři?je to vážně ? Dá se to léčit doma?

Syrský křeček

(Nela, 25. 3. 2019 20:05)

Můj křeček má nad nosánkem holé místo a nevím co to může být. Křeček má rok a až na tento problém s ním nic nebylo. Prosím o radu co to může být a jak by se to dalo léčit. Děkuji

Syrský křeček

(Nela, 25. 3. 2019 19:57)

Můj křeček má nad nosánkem holé místo a nevím co to může být. Křeček má rok a až na tento problém s ním nic nebylo. Prosím o radu co to může být a jak by se to dalo léčit. Děkuji

muj krecek vidavadivne zvuky

(valerie, 3. 2. 2019 20:47)

dobry den můj křeček vydává zvuky jako by se dusil a třese se a nevychází ven z domečku moc nejí a už se ani nenechává hladit hrabe furt ve svém domečku a jakoby chvilkama to zní jako by měl škytavku. Poradí te mi prosím co by mu mohlo být moc se o něj bojím děkuji. šroubková!

křeček syrský

(Martina, 11. 1. 2019 21:48)

dobrý den máme cca rok křečka syrského včera celý den byl v pohodě dnes kolem 20,00 hodiny jsem šla kolem jeho klece a začal nám tak divně jakože kýchat a pořad zvedá hlavičku a chce pořád jen spát a leží jen v rohu a nepohybuje se ale dýchá. Kolem nosánku má divný hnědý výtok který má i po celém bříšku výtok nijak nelepí ani nezapáchá. budu ráda za vaše rady

Nehibný křeček syrský

(Barbora Kučerová, 11. 2. 2017 8:19)

Můj křeček je nehybný ale díchá můžete mi poradit prosím.

Re: Nehibný křeček syrský

(Anonym, 9. 12. 2018 23:57)

Můj křeček se taky vůbec nehýbe ... Ale pije ale nejí ... A má už 2 roky tak se bojím že třeba umírá :((( help ...

černé tečky na těle

(Veronika, 4. 6. 2013 18:32)

Ahoj:)
Mám křečka,docela už starého,ale je vcelku zdráv nic mu není je jako kdyby byl ještě malé miminko,ale bohužel se mu na těle udělali černé tečky(nejsou to brouci a ani paraziti) nechci sním chodit na nějaké vyšetření,jen bych se chtěla dozvědět co to je....poradte...prosíííím,.!!

Černé a bílí broučci u krecka

(Barca , 31. 7. 2018 20:08)

Dobrý den, chci se zeptat jestli je křečci svrab přenosný na člověka. A jakou masticku popřípadě použít. Děkuji

malý černí brouci

(JARMILA, 13. 11. 2013 2:18)

Zdravím. Vnučka má syrského křečka kterému v kleci se objevují malý černí brouci. Může mi někdo poradit co to je a jak se jich zbavit? Děkuji

Re: malý černí brouci

(Míša, 2. 6. 2017 16:09)

Ahoj to se mi stalo take nevim tedy jak se ty brouci jmenujou ale klec normalne otevrete a vycistete ji a jeste nez tam date stelivo nebo co ma za podestylku a vystrikejte to sprejem jmenuje se: MITE-KIller jelikos mam paposky tak to je od paposku ale to vubec nevadi zkuste to treba vam to pomuze me to pomohlo

Strasne rychle zhubla

((Míša,2.6.2017 15:59, 2. 6. 2017 15:59)

Ahoj chtela bych pomoc zneceho nic mi ma krecice zasala strasne hubnout a nevim proc prosim jesli nekdo vite co by ji mohlo byt tak mi to prosim napise dekuji.

Zavodnovani

(Sylva, 30. 5. 2017 19:46)

Dobrý den chci se zeptat našemu Křečkovi jsou už dva roky začal špatně chodit ,dýchat od veterináře jsme dostaly antibiotika a vitamíny na povzbuzení ale tet se zase zavodnuje a opucha čím to prosím vás může být děkuji